Dzīvībai bīstami jūras dzīvnieki ir sastopami ne tikai tropos. Ja gribat būt pilnīgi droši, tad, peldoties un nodarbojoties ar zemūdens peldēšanu, neaiztieciet nevienu dzīvnieku un, ejot pāri rifiem, labāk paļaujieties uz biezām apavu zolēm. Kaut gan tā nosaukums skan diezgan nekaitīgi - tomēr čūskzivs tiek uzskatīta par vienu no bīstamākajiem Eiropas indīgajiem dzīvniekiem. «Šo zivi var sastapt arī Ziemeļjūrā, Baltijas jūrā un arī Vidusjūrā,» informē jūras biologs Andreas Kuncmans no Zentrum für Marine Tropenökologie (ZMP) Brēmenē.
Seklā ūdenī šī zivs ierokas tā, ka uz tās var nemanot uzkāpt. Bērniem savainošanās ar zivs dzeloni varētu radīt nopietnas veselības problēmas.
Atpūtnieki pie Ziemeļjūras un Baltijas jūras pazīst medūzu radītās mokas, kuras var sabojāt peldi atvēsinošos ūdeņos.
Ja gandrīz caurspīdīgās ausainās medūzas ir pilnīgi nekaitīgas, uguns medūzas var pazīt pēc to sarkanbrūnajiem taustekļiem, kas var izraisīt ādas kairinājumu, asinsrites problēmas un alerģiskas reakcijas.
Tomēr patiesās briesmas, ko rada medūzas, sagaida tropisko atpūtas reģionu jūrās: «Vislielākos draudus var radīt rūtainā medūza (Chironex fleckeri),» atzīst niršanas cienītājs Dirks Frobels, kas savā interneta lapā https://www.dirk-froebel.de/ informē par indīgiem jūras dzīvniekiem. Par laimi, šie «glumie slepkavas» ir sastopami tikai Ziemeļaustrālijas austrumu piekrastēs. Cita ļoti bīstama medūzu suga ir tā sauktā portugāļu galera, kas sacēla kņadu arī pie Kanāriju salām un Karību jūras. Tās indīgie taustekļi var būt līdz pat vairākus metrus gari.
Vidusjūras atpūtniekiem jāuzmanās, lai neuzkāptu uz jūras eža, kura adatas ieurbjas dziļi miesā, un tās ir ļoti grūti izņemt - var rasties ilgstoši ārstējami iekaisumi. Tropu ūdeņos ir sastopamas indīgās sugas, kas var izraisīt muskuļu darbības traucējumus un sirds vājumu.
Akmenszivs guļ, labi maskējusies, Klusā okeāna, Indijas okeāna un Sarkanās jūras pludmalēs vai rifos - uzreiz pēc akmenszivs dūriena visam ķermenim cauri izskrien lielas sāpes. Kādas Minhenes klīnikas toksikoloģiskās nodaļas vadītājs salīdzina, ka tas ir «sliktāk nekā nieru kolikas gadījumā». Izveseļošanās var ilgt mēnešiem ilgi, reģistrēti ir arī nāves gadījumi.
Skaisti rakstainie konusveidīgie gliemeži vācēju vidū ir ļoti iecienīti - tomēr tvēriens pēc apmēram 15 cm lielajiem eksemplāriem diezgan bieži var maksāt arī dzīvību. To «mājiņā» ir šautras, kuras gliemezis kā harpūnas izšauj uz saviem upuriem - zivīm un tārpiem. Šo šāviņu inde ir nāvējoša arī cilvēkam. «Konusveidīgos gliemežus vispār nevajadzētu nekad aiztikt,» brīdina eksperti.
Zemūdens pasaulē peldētājiem un nirējiem labāk ir neaiztikt jūras skaistumus, jo arī koraļļi nav pilnīgi nekaitīgi. Polipi atdala dzeļkapsulas, āda pēc tam dzīst mēnešiem ilgi. Uz bīstamajiem zilriņķu galvkājiem ar tirkīza krāsas riņķiem uz ādas parasti uzduras tikai nirēji Austrālijas ūdeņos; kā atzīst Frobels, to kodienam nevajadzētu nogalināt, bet, ja nu tomēr, tad dažu minūšu laikā.